{{ $item.name }}

Yeni Başlayanlar ve Hiç Bilmeyenler için League of Legends Dengesi

Daha öncelerden FRP’ler ile, sonrasında başlıca MOBA oyunlarında olmak üzere pek çok online oyunlarda görmeye alıştığımız bu “denge” kelimesi oyun tecrübenize nasıl bir etki sağlıyor? Dengeleme gerekli mi? LoL, dengelemeyi nasıl yapıyor? Detaylar yazımızın devamında.

Yeni Başlayanlar ve Hiç Bilmeyenler için League of Legends Dengesi

PlaySultan

Geçtiğimiz günlerde League of Legends Türkiye resmi Youtube kanalından paylaşılan “Bronzlar için LoL Dengesi | League of Legends” isimli video ile oyun içerisindeki dengenin nasıl sağlandığı ve dengelenen şampiyonların nasıl seçildiği ile alakalı bilgiler veren son derece tatlı bir içerik yayınlandı. Sizler için bu dengeleme mevzusunu detaylı bir şekilde ele alacağız.Peki… League of Legends Şampiyonları Neden Dengeleniyor?

Oyunun sürekli yeni yamalar ile dengelenmeye çalışılmasının iki ana sebebi var:

Birincisi, oyun zevkini baltalamamak. Her oyunda sürekli en güçlü 10 şampiyondan oluşan bir eşleşmeyi görmek hem uzun vadede sıkıcı olacaktır hem de diğer şampiyonları oynamak isteyen oyuncular için adaletsiz olacaktır. İkincisi ise aynı oyun içerisinde hem e-spor seviyesindeki oyuncuları hem de sıradan, eğlence odaklı oyuncuları memnun etmeye çalışmaktır. Eğer yetenek bazlı bir şampiyon halihazırda elit seviyedeki oyuncular tarafından dengeli bir şekilde oynanabiliyorken sırf sıradan oyuncular da oynayabilsin diye buff’lanırsa (güçlendirilirse) profesyonel oyuncular için imba (dengesiz) bir hal alacaktır. Ya da halihazırda dengeli sayılabilecek bir şampiyon sırf çok kişi tarafından oynanıyor diye nerf’lenirse (güçsüzleştirilirse) meta’dan düşebilir ve kullanışsız bir şampiyona dönüşür

İşte bu tarz sorunların yaşanmaması ve yıllar boyu sıkılmadan aynı oyunu oynamanızı sağlamak için belli periyotlarda oyunun güncelleştirme alarak dengelenmesi gerekir

League of Legends'ta Nasıl Lig Atlanır? LoL Lig Atlama Rehberi
 

League of Legends Dengelenecek Şampiyonu Nasıl Seçiyor? 

PlaySultan

Yayınlanan videodan da anladığımız üzere seçilen şampiyonlar; ne kadar oynandıkları, yeni ya da eski şampiyon olmaları, yeni skinlerinin çıkıp çıkmamasından bağımsız bir şekilde ele alınıyor. Kullanıcıların istatistikleri ve verileri doğrultusunda diğer şampiyonlardan daha çok galibiyet oranına sahip olan şampiyonlar dengeleme için seçiliyorlar. Sonra oynanış lideri ve ekibi tarafından bu şampiyon inceleniyor ve nasıl bir şekilde dengelenebileceği hakkında çeşitli fikir alışverişi yapıp üzerine düşünüyorlar. Sonrasında test ederek verdikleri kararın uygun olup olmadığını kontrol ediyorlar ve yama notlarında değiştirilen özelliklere yansıtılıyor.

League of Legends Dizisi “Arcane” Netflix’e geliyor

Özet olarak League of Legends ekibi sizlerin istediğiniz şampiyonu zevkle, sıkılmadan oynayabilmeniz için elinden geleni yapıyor. Yayınlanın videoyu izlemek için buraya tıklamanız yeterlidir.

PlaySultan güvencesi ile League of Legends RP, lol rp satın almak için buraya tıklamanız yeterlidir.