{{ $item.name }}

VALORANT CROSSHAIR VE SENSITIVITY AYARLARI

Valorant'ta bir profesyonel gibi oynamak istiyorsanız mutlaka yapmanız gerekenler ayarlar için makalemize göz atın.

PlaySultan

VALORANT CROSSHAIR VE SENSITIVITY AYARLARI

Valorant'ta Bir Profesyonel Gibi Oynamak İstiyorsanız Kesinlikle Yapmanız Gerekenler Ayarlar

Riot Games’in popüler FPS oyunu Valorant için bilmeniz gereken bütün crosshair ve sensivity ayarlarını öğrenmek için bu rehberimize göz atabilirsiniz.

Başlamadan önce, neden crosshair bu kadar önemli?

Eğer ki FPS oyunları ile aranız varsa ve bu oyunu gerçekten rekabetçi bir şekilde, oyunu sadece ama sadece kazanmak için oynuyorsanız; çok iyi biliyorsunuz ki kendinize has ama bir o kadar da standartlaştırılmış bir Crosshair’e ihtiyacınız var.

Bu rehberde sizlere Valorant’ta Crosshair oluşturma hakkında önemli ipuçları vereceğiz. Aşağıdaki talimatları uygulamak eminiz ki oyun içerisindeki performansınızı önemli ölçüde arttırıp sizi bir sonraki seviyeye taşıyacak.

1- Küçük bir crosshair oluşturun

En bilinen ve en önemli madde olan -küçük crosshair oluşturmak- çok çok önemli. Neredeyse her profesyonel oyuncunun küçük bir Crosshair kullandığını belirtmekte fayda var.

Rakibin kafa hizasına Crosshair’inizi yaklaştırdığınız zaman, tam orta noktanın etrafında fazladan çizgi görmek sizin görüşünüzü engeller. Sağa sola dönüşlerinizde ise sizi hantallaştırır ve gözünüzü yorar. Merkeze odaklanmanız zorlaşır. İlk ve en önemli kural kesinlikle küçük bir crosshair oluşturmaktır.

2- Ne renk kullanmalıyım?

Eğer yüksek parlaklıkta oynuyorsanız ve içinde bulunduğunuz map çok aydınlık, açık renk tonları kullanıyorsa; beyaz, sarı, camgöbeği gibi parlak Crosshair’lari kullanmanızı önermem. Eğer ki tam tersi durumlar söz konusuysa bu tarz açık renkler kullanmak çok iyi olacaktır. Oynadığınız mape göre bir açık bir koyu favori renginiz olsun. Duruma göre değiştirmek en iyisi olacaktır.

PlaySultan

PlaySultan

Örneğin yukarıdaki görsellerde aşağıda olan kırmızı Crosshair belirgin bir şekilde görünüyorken, üstteki fotoğrafta Crosshairi görmek daha zor.

Bir diğer belirleyici faktör ise düşmanın rengi. Yine yukarıda söylediğimiz gibi, eğer düşman kaplamalarınız kırmızı ise, kırmızı bir Crosshair kullanmak mantıksız olacaktır. Yeşil kullanırsak kırmızı ile yeşil kontrast oluşturacağı için hedefi vurmamız daha kolay olur. Alttaki görsele bakarak ne demek istediğimizi daha net anlayabilirsiniz.

PlaySultan

PlaySultan

3- Genel

PlaySultan

Öncelikle bu genel sekmesinde kapatmanız gereken şeylerden bahsedelim. Ana çizgi, merkez nokta ve atış hatasında nişangahı soldur seçeneklerini kesinlikle kapatın. Ana çizgiler çok gereksiz. Crosshairınızı büyük ve kaba gösteriyor.

Merkez noktayı kullanmanızı önermem, fakat eğer çevresindeki 4 çizgiyi çok kısaltıp onları da nokta kadar küçük hale getirirseniz güzel bir crosshair oluşturmuş olursunuz. Hatta bu iç çizgileri yok edip sadece nokta ile de oynayabilirsiniz. Bazı profesyonel oyuncular bu şekilde tercih ediyorlar ama eğer ki artı (+) şeklinde bir crosshair istiyorsanız merkez nokta önermiyoruz.

4- Dış çizgilerden kurtulun

PlaySultan

Dış çizgi saydamlığını sıfıra getirerek bu özelliği kapatın. İlk maddede de bahsettiğimiz gibi yapabileceğiniz en iyi şey küçük bir crosshair. Dış çizgiler atış yaptığınız yer ile hiçbir alakası olmayan son derece gereksiz ve göz yoran bir şey. Kapalı olmasında fayda var.

5- Hareket ve ateşleme hatasını kapalı tutun

Eğer tecrübeli bir oyuncuysanız nerede durmanız, nerede ateş etmeniz gerektiğini bilirsiniz. Dolayısı ile iç ya da dış çizgilerin sizin kontrolünüz dışında hareket etmesi sizin odağınızı dağıtır. Ayrıca kocaman çok geniş bir Crosshair’iniz olur. Başlangıç seviyesindeyseniz eğer açmanın faydalı olabileceği bu özellik, kendini geliştirmek isteyen ve ilerisini hedefleyen oyuncular için adeta bir yüktür.

Sensitivity Ayarları

PlaySultan

Oyunumuzun sensitivity ayarları son derece basit. İstediğiniz seviyeye getirdikten sonra aynı hassasiyeti yakınlaştırma hassasiyeti için de uygulamanızı öneririz. Eğer ki profesyonel bir oyuncu iseniz bazı durumlarda yakınlaştırdığınızda daha düşük değerli bir sensitivity işinize yarayabilir.

Örneğin keskin nişancı tüfekleri ile oynuyorsanız, dürbün açtığınızda kısıtlı bir açıyı gördüğünüzden ve çok fazla hereket etmeyeceğinizden ötürü burada sensivity’yi biraz kısmak daha faydalı olabilir. Başlangıç seviyesindeki oyunculara bunu asla önermiyoruz.

PlaySultan

Sizler için hazırladığımız bu rehber umarım faydalı olur. Bu ve bunun gibi içerikler için PlaySultan’ı takip etmeyi unutmayın.

PlaySultan güvencesi ile en uygun fiyata Valorant VP alabilirsiniz.