{{ $item.name }}

Twitch Türkiye'de Yerel Fiyatlandırmaya Geçiyor. Abonelikler 9.90 TL Olacak

Dünya’nın en çok bilinen ve izlenen canlı yayın platformu Twitch'de artık yerel fiyatlandırma dönemi başlıyor. Favori yayıncılarınızı çok daha uygun fiyata destekleyebileceğiniz bu sistem ne zaman başlıyor? Yayıncıları ve izleyicileri nasıl etkileyecek? Detaylar Haberimizde.

Twitch Türkiye'de Yerel Fiyatlandırmaya Geçiyor. Abonelikler 9.90 TL Olacak

PlaySultan

Dünya’nın en çok bilinen ve izlenen canlı yayın platformu Twitch, Türkiye ve Meksika’da yerel fiyatlandırmaya başlayacağını duyurdu. 20 Mayıs 2021’de başlayacak olan bu yeni fiyatlandırma sistemi acaba izleyicileri ve yayıncıları nasıl etkileyecek?

Normalde 1. Kademe abonelik Dünya genelinde ortalama 4.99 ABD Dolarına (yaklaşık 42 TL) karşılık geliyor. Yerel fiyatlandırma ile birlikte bu fiyat 9.90 TL olarak belirlenmiş.

Kullanıcıların geri dönüşleri ve istekleri doğrultusunda bu kararı verdiğini açıklayan Twitch, kullanıcı dostu bir profil oluşturmaya çalışıyor diyebiliriz. 

Kuzey Amerika ile Avrupa ve Asya arasında izleyicilerin, yayıncılara abone olma yüzdesinde ciddi bir fark görülmüş. Twitch’in blog yazısında paylaştığı yazıya göre Avrupa ve ya Asya'da yayıncıları abonelik yoluyla destekleyen aktif kullanıcıların yüzdesi, Kuzey Amerika'ya göre yaklaşık %50 daha düşükmüş. Latin Amerika'da neredeyse %80’in altında kalıyormuş.

PlaySultan

Halihazırda zaten eski abonelik sistemini kullananlar için oldukça avantajlı olan bu sistemin yayıncıları olumsuz etkilememesi için de Twitch, yayıncılarına gelir ayarlama teşviği vereceğini belirtti. Örnek vermek gerekirse bir izleyici 1 - 2 yayıncıya abone olup onları destekleyebiliyorken artık aynı parayla 4 - 8 yayıncıya birden abone olup onları destekleyebilecek. Yayıncılar için ise tam tersi durum söz konusu. Mevcut abonelerinden gelirler yaklaşık dörtte birine düşecek. Bu yerel fiyatlandırma ile birlikte yayıncıların eskisine göre daha çok abonesi olacağını öngören Twitch, yayıncıların kazançlarının düşme riskine karşı gelir ayarlama teşviğini tam bu amaç doğrultusunda uygulanacak. Twitch bloğu üzerinden paylaşılan bilgiler şu şekilde:

  • Twitch, fiyat değişikliğinin başladığı ay dahil olmak üzere ilk üç ay boyunca referans değeri kanal ve Prime abonelik gelirlerinin %100'ünü karşılayacak (gerekirse). Ardından, izleyen 9 ay içinde her üç ayda bir teşvik ödemelerini %25 oranında azaltacağız. Böylece toplam 12 ay boyunca gelir ayarlama teşviki sağlanmış olacak. 
  • Her şey “referans değerler” ile başlıyor. Temel olarak, bir yayıncının son üç ayda ücretli ve prime aboneliklerden ne kadar gelir kazandığına ve kaç saat canlı yayın yaptığına bakacak ve ortalamaları hesaplayacağız. Fiyatın değiştiği ülkelerdeki uygunluk kriterlerine sahip yayıncılar bu ortalama referans değerlerini Yayıncı Panelinde görebilecekler. 
  • Yayıncı, bir ay içinde canlı yayın referans değeri saatinin en az %85'i kadar canlı yayın yaptığı ve belli başka uygunluk kriterlerini karşıladığı sürece, bu yayıncının abonelik gelirindeki azalmayı telafi etmek için “gelir ayarlama teşviki” ödeyeceğiz. Yayıncı ortalamalarını aşan bir performans gösterirse, yani abonelik gelirini artırırsa teşvik ödemesini değil, o artan tutarı alacak. Gelecek aylarda referans değerin altına düşerlerse de gelir teşvikini almaya devam edecekler.
  • Yerel abonelik fiyatları yürürlüğe girdikten sonra, uygunluk kriterlerine sahip yayıncılar, aylık referans değerlerini, o anki abonelik gelirlerini ve yapmaları gereken yayın sürelerini Yayıncı Panelinden görebilecekler. 

Yerek fiyatlandırma, gelir ayarlama teşviği ve diğer detayların tamamına ulaşmak için Twitch blog yazısına buradan ulaşabilirsiniz. 
 


Eğer zaten bir Twitch yayıncısıysanız ve mevcut Twitch takipçinizi yükseltmek istiyorsanız PlaySultan güvencesi ile Twitch takipçisi satın alabilirsiniz.