{{ $item.name }}

The Witcher 3: Wild Hunt- GOTY inceleme

The Witcher 3 Wild Hunt hakkında bilgiler, oyunun detaylı hikayesi, bir önceki oyuna göre aradaki farkları, oyunun artıları ve eksileri, dlc paketleri, yan görevler, oyun süresi ve The Witcher 3 hakkında tüm bilgiler bu makalede sizlerle birlikte.

The Witcher 3: Wild Hunt Hakkında Tüm Bilgiler

Rivialı Geralt’ın son macerası olan Wild Hunt’a ve onun DLC’lerine hadi gelin birlikte yakından inceleyelim.

Öncelikle oyun Geralt’ın yıllardır unutamadığı aşkı Yennefer’i arayışımızla başlamaktadır. Yennefer’i bulduktan sonra ise Ciri’yi aramak şeklinde seyir etmektedir. Bu cümleyi okuduğunuzda konunun çok klişe olduğunu düşünebilirsiniz fakat oyunun ilk anlarından itibaren sürprizlerle dolu müthiş bir maceraya kendinizi hazırlasanız iyi edersiniz.

Oyuna ilk başladığınızda ayrıntılı bir craft sistemi, yağlar, büyüler, iksirler, kitaplar v.b gibi seçenekler sakın gözünüzü korkutmasın. Oyun size bu alanları o kadar güzel açıklıyor ki yaklaşık 2 saat içerisinde bütün sisteme hakim olabiliyorsunuz. CD Projekt Red ekibi bu konuda ayrı bir takdiri hak ediyor.

Üçüncü oyunla birlikte Geralt eski kaybettiği avcı ruhunu geri kazanıyor. Bu macera da bol bol kontratlar alacaksınız avlarınızın izini sürecek ve bazen sürprizlerle karşılaşacak bazen de onları kelimenin tam anlamıyla biçeceksiniz.

Gelelim ana görevlere ve yan görevlere. Belki de çoğu oyuncunun hayatında karşılaşmadığı görev çeşitliliği Wild Hunt’ta mevcut. Özellikle bazen yan görevler öyle sürükleyici oluyor ki, ana görevlere kıyasla daha fazla zevk almanızı sağlıyor. Şahsi kanaatim bu zamana kadar bu oyunun efsaneler listesinde çıktığı zamandan beri başı çekmesinin en büyük sebebi kesinlikle görev çeşitliliği. Oyun DLC lerle birlikte yaklaşık 200 saatlik bir devasa oynanış süresi sunuyor ve bunu oyuncuyu hiç sıkmadan başarıyor.

Oyunun mekaniklerine gelecek olursak savaş sistemi önceki oyunlardan çok daha farklı ilerlemektedir. Ayrıntılı karakter gelişim sistemi sayesinde Geralt’ı souls oyunları kadar olmasa da kendinize göre şekillendirebilmeniz mevcuttur. Düşmanlara göre dövüş sisteminin değişimi de oyunu eğlenceli kılan yönlerden birisi. Örneğin bir heyulayla savaşırken büyü tuzağı oluşturmak ve heyula yağını kılıcınıza sürmek size heyulalara karşı büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bunu bilmediğiniz takdirde onlarla savaşmanız zorlaşıyor. Ve çoğu saldırınız da immune oluyor. Düşmanlara göre bu saldırı çeşitliliği ilk başta sizi zorlayabilir fakat alıştıkça bu farklılık oyunda eğlenceli vakitler geçirmenize neden oluyor.

Biraz da DLC lerden bahsedelim.

Wild Hunt oyununda iki adet DLC bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Hearts Of Stone ikincisi ise Blood and Wine.

Hearths Of Stone da yine ana oyunun geçtiği haritada geçmektedir. Yapımcılar oyuncuyu zorlamak yerine eğlenceli görevlerle ilerletmeyi düşünmüşler. Wild Hunt’a özlem duyan oyuncular için Hearths Of Stone adeta can suyu olacaktır. DLC demem sizi yanıltmasın burada da yine son derece özenli çalışılmış senaryo ve yeni karakter gelişimleri mevcut. Dlc ile birlikte oyuna yeni düşman çeşitleri de eklenmiş. Oyun sizin ilerlemenize göre yaklaşık 12-20 saat arası bir oynanış sunmakta. Kısaca ilk DLC de kesinlikle eğer ana oyunu sevdiyseniz oynamanız gereken bir yapım olmuş.

İkinci DLC ise hayatımda gördüğüm en başarılı DLC olabilir. Gerçekten 60 dolar oyun etiketiyle satışa sunulan pek çok oyundan daha kaliteli bir yapım olmuş. CD Projekt Red şu DLC yi yeni oyun olarak çıkarsa kimse yadırgamaz diyebilirim. Dlc size başlı başına devasa bir harita sunuyor. Ve yan görevlerle birlikte dolu dolu bir oyunu adeta bu camiaya hediye edermişçesine size sunuyor. DLC de bile 3 farklı son olur mu? Eğer söz konusu Witcher ise oluyor arkadaşlar. Blood and Wine size yaklaşık 30 saatlik bir oynanış süresi sunuyor. Bu dlc ile birlikte grafiksel anlamda da gelişim sağlanmış. Blood and Wine adeta yeni bir oyun hissiyatı veriyor. Sonuç olarak eğer bir DLC seçimi yapacak olursanız kesinlikle Blood and Wine ı seçmenizi öneririm. Bu arada içiniz rahat olsun 2 DLC de birbirinden farklı ve ana oyundan da bağımsız konular içermekte. (Her ne kadar Blood and Wine biraz ana oyuna atıf ta bulunsa da .

SONUÇ

The Witcher 3 GOTY şahsi kanaatim bu zamana kadar çıkmış kendi türünde en başarılı yapım. Her oyuncunun bu oyunu oynamasını şiddetle tavsiye ediyorum. CD Projekt Red daha iyisini yapana kadar en iyisi bu…

Artılar

  • Uçsuz bucaksız, yaşayan ve neredeyse herşeyle etkileşime geçebildiğiniz bir dünya
  • Neredeyse her bölümün birbirinden farklı olduğu görevler
  • Yeterince tatmin edici oyun süresi
  • Çok başarılı grafikler

Eksiler

  • Görev konuşmalarına geçişteki anlık yapaylık
  • Ana karakterler hariç yan karakterlerdeki donuk yüz ifadeleri
  • Çıtayı çok yükseltmesi ve bir süre başka bir oyunu beğenememe sorunu

Buraya tıklayarak sitemiz aracılığıyla güvenilir bir şekilde ve en uygun fiyatlarla The Witcher 3 Wild Hunt'ı satın alabilirsiniz.