{{ $item.name }}

PUBG Mobile Kasma Sorununun Çözümü ve FPS Arttırma Rehberi

PUBG oyuncularının en büyük sıkıntılarından biri olan kasma sorunu ve FPS düşüklüğü oyuncuları canından bezdiriyor. Bu rehberimizde sizlere hem cep telefonlarınızda hem de bilgisayarınızda kasma sorununu gidermek ve FPS yükseltmek için çözümler sunacağız.

PUBG Mobile Kasma Sorununun Çözümü ve FPS Arttırma Rehberi

PlaySultan

PUBG Mobile neden kasıyor ve düşük FPS veriyor?

 

Öncelikle sorunun sebebinden bahsedelim. Bilindiği üzere PUBG öncelikle PC platformuna çıkış yapmıştı. Büyük ilgi görüp başarılı olunca mobil versiyonu çıktı. Eğer ki siz bilgisayarınızda oyunun mobil versiyonunu oynamak isterseniz emülatör kullanmanız gerekir. Emülatörler ile oyun oynamak da genellikle zahmetli şeylerdir çünkü ne kadar iyi yapılırsa yapılsın optimizasyon konusunda sıkıntı yaşarlar. Bir oyunu port etmek kolay bir iş değildir. Bundan ötürü oyun kasabilir ya da FPS düşmesi gibi sorunlar yaşatabilir.

Telefonlar ise oyun oynamak için tasarlanmış cihazlar değiller ve oyun oynamak haricinde de birçok donanım ve uygulamayı içlerinde barındırmaları gerekir. Bu da oyun performansınızı düşüren bir faktördür. Telefondaki oyun deneyiminiz ile bir konsoldaki oyun deneyiminizi ayıran temel unsur, oyun konsolunu oyun için tasarlanmıştır. Telefonlar ise birçok işlevi bizlere sunmak için tasarlanmıştır. Oyun sadece bu işlevlerden biridir.

Şimdi yapmanız gerekenlere geçelim.

Hem PC Hem Cep Telefonunuzda Yapmanız Gerekenler

Depolama alanınızda yer açın

Oyunu bilgisayarınızda nereye kurduysanız oradaki kullanmadığınız gereksiz dosyaları silin ve oyununuzun rahatça çalışabilmesi için fazladan disk kullanımının önüne geçin. Telefonunuz da aynı şekilde. Telefonunuzda yer açın ve oyun rahatça çalışabilsin. Dolu bir telefonda oyun oynamak oyunun performansını düşürecektir.

Grafik ve Çözünürlük Ayarlarını En Düşük Seçenekte Tutun

Muhtemelen bunu çoktan denemişsinizdir ama olur da unuttuysanız diye hatırlatmakta fayda var. Bilgisayarınızın ve telefonunuzun donanımı eğer yeterli değilse yüksek grafik ve çözünürlüklerde oyununuz takılır, donar ve düşük FPS verir.

PC için yapılması gerekenler

Gameloop Harici Başka Emülatörler Kullanmayın

Gameloop en iyi PUBG Mobile deneyimini sizlere sunar. Gameloop emülatörler arasında en iyisi olduğundan diğerleri ile istediğiniz performansı almanız zor. Oyununuzu Gameloop üzerinden oynayın.
 

Öncelik Ayarlayın

Görev Yöneticisini açın ve yukarıdan Ayrıntılara tıklayın. Gameloop’un olduğu .exe uzantısını bulun ve ikisine de yüksek öncelik atayın.

PlaySultan

Ayar Merkezinden Bilgisayarınıza Uygun Ayarlar Yapın

Aşağıdaki görseldeki gibi ayarlarınızı yapın. Monitörünüzün desteklediği çözünürlüğü seçin. Eğer seçmenize rağmen hala donmalar, takılmalar ve FPS düşüklüğü yaşıyorsanız kademeli olarak düşürün ve deneyin. 

PlaySultan

Laptop kullanıcıları Dahili Ekran Kartına Öncelik Tanı seçeneğini işaretlemeli.

Bilgisayarınızın desteklediği DirectX sürümünü ayarlayın. DirectX 9 ve 10 için “DirectX” seçeneğini işaretleyin. DirectX 11 ve 12 için “DirectX+” seçeneğini seçin.

Bilgisayarınızın desteklediği DirectX sürümünü öğrenmek için:

  • Çalıştırı açın.
  • “Dxdiag” yazıp enter’a basın.
  • Açılan sekmeye evet diyin.
  • Açılan pencerede en altta DirectX sürümünüz yazar.

PlaySultan

İşleminiz bittikten sonra Kaydet seçeneğine tıklayıp kapatın ve oyununuzu yeniden başlatın.


 

Cep telefonunuz için yapılması gerekenler

Razer Cortex Games Uygulamasını Telefonunuza Kurun

PlaySultan

Bu uygulamaya girip Oyun Modu seçeneğini açtığınız zaman telefonunuzun arka planda çalışan uygulamalarını durdurur ve donanımınızın oyun harici uygulamalarla arka planda uğraşmasının önüne geçer. 

Oyunu Silip Geri Yükleyin ya da Önbellek Verilerini Temizleyin

Pek çok kullanıcı oyunu ilk oynamaya başladıklarında sorun yaşamıyorlar fakat aradan biraz süre geçtiği zaman donmalar ve kasmalar meydana geliyor. Bunun sebebi önbelleğin oyunu her oynadıkça dolmasından kaynaklanıyor. Oyunu silip baştan yükleyin ya da uygulama ayarlarından önbellek verilerini silin.

Sizler için hazırladığımız rehber bu şekildeydi. Umuyoruz ki faydalı olmuştur. Bunun gibi içeriklere erişebilmek için PlaySultan’ı takipte kalın

PlaySultan güvencesi ile PUBG Mobile UC satın almak için buraya tıklamanız yeterlidir.