{{ $item.name }}

Oyun Tarihinde İzler Bırakmış En İyi FPS Oyunları

Bu yazımızda sizlere oyun tarihinde derin izler bırakmış, bizleri etkilemiş ve FPS türün gelişimine önemli katkılar sağlamış oyunlardan başlıcalarına değindik. Eğer aralarından hala oynamadığınız varsa bu yazımızı okuduktan sonra kesinlikle oynamanızı tavsiye ederiz.

Oyun Tarihinde İzler Bırakmış En İyi FPS Oyunları

FPS yani First Person Shooter (Birinci Şahıs Nişancı) oyunları, pek çok oyuncunun favori oyun türüdür. 1995-2005 arası altın dönemini yaşamış olsa da günümüzde bile hala büyük bir tutku ve ilgi ile oynanmaya da devam ediyor.

Kişisel yetenek ve tecrübelerinizi en etkili ve güçlü bir şekilde göstermek için FPS oyunlarındaki performansınız çok önemlidir. Bundan ötürü E-Spor’da hatrı sayılır bir oranda FPS oyunlarının yer aldığını görebiliyoruz. Bu listemizde size oyun tarihinde derin izler bırakmış, çağ kapatıp çağ açan oyunlardan bazılarını sizler için hazırladık. Eğer aralarından hala oynamadığınız varsa bir an önce oynamanızı tavsiye ederiz.

Doom

PlaySultan

FPS tarihinin ilklerinden biri olan köklü Doom serisi sadece ilklerden olmasıyla değil, temasıyla , estetiği, atmosferi ile oyun tarihinin önemli bir oyunudur. FPS oyunları içerisinde daha da büyük bir öneme sahip olan Doom, şeytani teması ve yüksek şiddetli görüntüleri ile her oyuncunun bir şekilde ya adını duyduğu ya da zevkle oynadığı bir oyun serisidir. 

İlk iki oyunu ile büyük bir sükse ve başarı yakalayan Doom serisi, üçüncü oyunu ile birlikte içerisine korku öğeleri de ekledi ve FPS-Korku temasını bünyesinde birleştirdi. Oldukça korkunç olmasına rağmen son derece de iyi bir FPS oyunuydu. 2004 yılında çıkan üçüncü oyunun ardından uzunca bir süre bekleyen Doom serisi 2016’da çıkan oyunu ile reboot oldu ve günümüz FPS oyunlarının görsel gücü ile eski FPS oyunlarının hızlı, akışkan ve çiğ oynanışını birleştirdi ve hem eski oyuncuları hem yeni oyuncuların yüzünü güldürmeyi başardı. 

PlaySultan

Son oyunu ise 2016’da çıkan Doom oyununun iyi yaptığı her şeyi daha iyi yapıp kusursuzlaştıran bir oyun çıkarttı. 2020 yılına damgasını vuran Doom Eternal, çok başarılı bir oyun oldu ve serinin mirasını güçlü bir şekilde taşıdı. 

Doom Eternal İncelemesi

Call of Duty 4: Modern Warfare

PlaySultan

Call of Duty külliyatı o kadar genişledi ve büyüdü ki artık takip etmek neredeyse imkansız hale geldi diyebiliriz. Toplamda 20 civarında oyunu olan Call of Duty serisi, FPS oyunlarında hikaye anlatımının ne kadar iyi yapılabileceğini çok iyi gösterdi ve kendinden sonra gelen FPS oyunları için hikaye ve hikaye sunumunun nasıl olması gerektiği ile ilgili çıtayı belirledi.

Özellikle 4. oyunu hem görsel olarak hem anlattığı hikaye olarak 2007 yılında bizlere gerçekten nasıl FPS oyunu yapılması gerektiğini öğretti. Multiplayer olarak da son derece keyifli bir oyun olan Modern Warfare, iyi hikaye ve iyi bir çevrimiçi deneyimini birleştirmeyi başarmıştı.

Çok sevildiğini yapımcı şirket de farkında ki Call of Duty 4: Modern Warfare 2016 yılında remastered versiyonuna da kavuştu. Hatta “Modern Warfare” ismi o kadar güçlü bir marka adına dönüştü ki 2019 yılında 4. oyun ile bağlantısı olmamasına rağmen Call of Duty Modern Warfare isimle ayrı bir oyun dahi çıkarttılar.

PlaySultanCall of Duty Modern Warfare’i PlaySultan güvencesi ile satın almak için buraya tıklamanız yeterli

Half-Life 2

PlaySultan

Çıkışının üstünden 17 yıl geçmiş olmasına rağmen hala efsane ünvanını sonuna kadar hak eden bir yapım kendisi. Half-Life kusursuz oyunlar listesi yapılacak olsa muhtemelen kendisine orada da iyi bir sırada bulacaktır. Yılına göre hem grafikleri ile hem de üstün fizik motoru ile oyun tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

Half-Life 3 konusu her ne kadar eskisi kadar gündemde olmasa da son çıkardıkları VR oyunu zaten halihazırda Half-Life 3 kalitesindeydi. Fakat oyunun VR oyunu olmasından ötürü çok fazla kullanıcıya ulaşamadı ve diğer oyunları kadar bilinir olmadı.

 

Dediğimiz gibi 17 yıllık bir geçmiş olduğundan ötürü günümüzün yeni nesil oyuncuları ne kadar Half-Life evrenine hakim bilemiyoruz. Eğer ki ömrünüzde hiç Half-Life oynamadıysanız eminiz ki oyunun eskiliği size hiçbir sorun çıkartmayacak. Oyunun mekanikleri ve grafikleri çağın çok ötesinde.

PlaySultan

Counter Strike’ın da esasında bir Half-Life oyun modu olduğunu bilmeyen pek çok kişi de var. Şu sıralar boynuz kulağı geçmiş gibi olsa da Half-Life’ın da E-Spor tarihinde katkısı olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım. Çok daha hızlı ve reflekse dayalı bir multiplayer modunun olduğunu belirtelim. Günümüzde bile hala rahatlıkla oynamaya müsait.

Sizler için bugün oyun tarihindeki en önemli FPS oyunlarına değindik. Güncel haberlere ve bunun gibi içeriklere erişebilmek için PlaySultan’ı takip etmeyi unutmayın.