{{ $item.name }}

Hades İnceleme

Kan ve Karanlık! 2020 yılının en iyi oyun ödülünü almış olan Hades, daha öncesinden Transistor ve Bastion ile duyduğumuz Supergiant Games’in son şaheseri. Bu incelememizde sizlere Hades’in hikayesinden, oynanış mekaniklerinden, karakterlerinden ve sistem gereksinimlerinden bahsedeceğiz. Yeraltının kapılarını sizler için açıyoruz!

Hades İnceleme

PlaySultan

Giriş

Hades izometrik bir aksiyon rouge-like oyunudur. Yunan mitolojisinde geçen oyunumuz oldukça akıcı ve hızlı bir oynanışa sahip. Öğrenmesi kolay, ustalaşması zor dediğimiz türden. Ana hikayesi 12-20 saatlik bir oynanışa sahip olsa da oyunun yapısı tekrar oynanabilirliğe çok müsait.

Hikaye 2 bölümden oluştuğu için ilk bölümü bitiren oyuncular devamını görmek isterlerse 50 saat ve üzeri bir oynanış süresine sahip. Hades online bir oyun modu sunmamasına rağmen çok doyurucu bir oyun deneyimine sahip.

Hikaye

PlaySultan

Oyunumuzda Hades’in oğlu Zagreus’u yönetiyoruz. Underworld (Yeraltı Dünyası)’den gitmiş olan annemizi arıyoruz. Zagreus’un öz annesi olan Persephone’yi bulup içinde yaşadığımız evren ile ilgili önemli bilgiler ve geçmişte yaşanan olaylar ile ilgili annemiz tarafından aydınlatılıyoruz. Hades ve Persephone için tüm yer altınını, bulunduğu yaratıklardan temizleyip annemiz ve babamızı tekrardan kavuşturmaya çalışıyoruz.

Bu yer altından kaçma serüvenimiz boyunca da Yunan Mitolojisi’nden tanıdığımız tanrılar tarafından çeşitli yardımlar ile destekleniyoruz. Sürekli karşımıza çıkan bu tanrılar; Afrodit, Ares, Artemis, Athena, Demeter, Dionysos, Hermes, Poseidon, Zeus ve Chaos. Bu yolculukta bize tanrılar haricinde yardım eden bazı karakterleri de oyun oynadıkça keşfedeceğiz. Bu kısmı spoiler olmaması için detaylandırmayacağız.

Oynanış

PlaySultan

Öncelikle belirtmek isteriz ki Hades’in asıl olayı oynanışında saklı. Son zamanlarda bu kadar kaliteli, akıcı ve hızlı oynanışa sahip kaç oyun çıktı ki? Oyunda farklı silahlar olsa da her silahta bulunan kabaca 4 şekilde hasar vermek mümkün.

Saldırı (sol tık), Cast (sağ tık), özel saldırı (Q) ve kaçınma (space). Bazı silahların saldırılarını sol tıka basılı tutarak da gerçekleştirebiliyorsunuz. Bazı silahlar ise kaçınırken saldırı yapmanıza da olanak sağlıyor. Oynanış tarzınıza en uygun silahı seçip oynamanızı tavsiye ederiz çünkü silahlar oynanışı ciddi ölçüde etkiliyor.

Kullandığınız silah ile tanrıların size sundukları Boon’lar sayesinde karakterinizi hem güçlendiriyorsunuz hem de oynanış tarzınızı belirliyorsunuz. Uzaktan yüksek hasar vurabilen ya da hızlı hareket edip seri kombolar ile kısa mesafeden işi bitirebilirsiniz. Tamamen size kalmış

PlaySultan

Örneğin Athena’nın Boon’ları genellikle sizin saldırı gücünüzü arttırmak ve düşmanlarınızın hasarını yine kendilerine yansıtmalarına olanak sağlar. Hermes ise daha çok saldırı ve hareket hızınızı arttırmaya yönelik Boon’lar sunar. Silahınıza ve oynayış stilinize göre uygun olanı seçip başarılı bir şekilde Yeraltı Dünyası’ndan kaçabilirsiniz.

Hades Sistem Gereksinimleri

Oyunun sistem gereksinimleri bakımından çok düşük olduğunu belirtelim. Bu güzel görsel şöleni düşük sistemlerde bile oynatabilmesi takdire şayan. Oyun son derece optimize ve tıkır tıkır çalışıyor diyebiliriz. Oyunda neredeyse hiç hata olmadığını da gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

Hades Windows Sistem Gereksinimleri

MinimumÖnerilen
İşletim Sistemi Windows 7 SP1 İşletim Sistemi Windows 7 SP1
İşlemciDual Core 2.4 GHz İşlemci Dual Core 3.0 GHz+
Bellek4 GB RAM Bellek8 GB RAM
Ekran Kartı 1 GB VRAM / DirectX 10 +Ekran Kartı 2 GB VRAM / DirectX 10 +
Depolama 15 GB Depolama 20 GB

Hades MAC Sistem Gereksinimleri

MinimumÖnerilen
İşletim Sistemi       10.13.6+                                           İşletim Sistemi        macOS 10.14+
İşlemci Dual Core 2.4 GHz İşlemciQuad Core 3.0GHz+
Bellek 4 GB RAM Bellek8 GB RAM
Ekran Kartı Intel HD 5000 (Metal API destekli)Ekran KartıIntel UHD 630+ (Metal API destekli)
Depolama 15 GB Depolama20 GB

Sitemiz üzerinden Hades’i indirmek ve indirimlerden yararlanmak için buraya tıklamanız yeterlidir.

Daha fazla haber ve oyun incelemeleri için PlaySultan’ı takipte kalın