{{ $item.name }}

GeForce Now Türkiye Sunucuları ve Bulut Tabanlı Oyun Hizmeti Deneyimi

GeForce Now'ın Türkiye pazarına girmesi ve bulut tabanlı oyun hizmeti deneyimini inceliyoruz.

PlaySultan

NVIDIA’nın GeForce Now’ı, Game+ aracılığıyla Türkiye sunucularını kurması üzerine Türkiye'deki oyuncular, GeForce Now’ın özel Türkiye fiyatından yararlanmaya başlayacaklar. NVIDIA’nın bu hamlesi sayesinde oyuncular çok daha düşük ping değerleri ile GeForce Now’a erişim sağlayabileceklerinden dolayı daha iyi oyun deneyimi yaşayabilecekler.

Nvidia açtığı Türkiye sunucuları için GeForce Now’ın geçen Mart ayında altyapısını kurmayı tamamladı. En son duyurusuyla birlikte Türkiye için test aşamasını başlattı ve sınırlı sayıda oyuncu için erişimini sağladı. Kripto para madenciliği sebebiyle dünyada var olan donanım sıkıntısına GeForce Now ile bir soluk getiren Nvidia, bulut tabanlı oyun hizmeti pazarını geliştiriyor.

GeForce Now ve Bulut Tabanlı Oyun Hizmeti Nedir?

GeForce Now’ın oyun dünyasına getirdiği bulut tabanlı oyun yeniliğini ve bulut tabanlı oyun hizmetini inceleyelim. Oyunculara sunduğu en büyük avantaj, en son model ekran kartlarında var olan NVIDIA RTX teknolojisini çok küçük donanımlarla sahip olduğunuz oyunları indirmeden oynanabilmesini mümkün kılıyor. Neredeyse bütün cihazlarınızı sorunsuzca oyun deneyimi elde edebileceğiniz bir oyun donanımı canavarına dönüştürebiliyorsunuz. Bu sayede sistemleri en çok zorlayan oyunlarda bile FPS problemini ortadan kaldırıyor ve donanım alanında yeni bir çağa geçiş yaptığımızı bizlere bildiriyor. Başka bir avantajından bahsetmek gerekirse, daha önce satın aldığınız oyunları GeForce Now bünyesinde oynayabiliyor olmamızdır. Bir çok online oyun kütüphanesi ile veri akışı sağlaması sebebiyle Steam ve Epic Games gibi kişisel mağaza kütüphaneniz üzerinden daha önce satın aldığınız oyunları oynayabilirsiniz ve oyundaki bütün anılarınızı otomatik olarak kaydeden NVIDIA Highlights sayesinde anılarınızı herkesle kolayca paylaşabilirsiniz. Oyuncuların GeForce Now’ı kullanırken oyun oynamaları için dikkat etmeleri gereken en önemli şey internet bağlantılarının güçlü ve ortalama hızda olmasıdır.

Bulut Tabanlı Oyun Sektörü İle Değişim

Bir sistem kurarken en pahalı donanımın ekran kartları olduğunu biliyoruz. Peki, dünyada ekran kartı üretiminde tekelleşmiş bir şirket neden kendi ayağına sıkıyor? Bu noktada apaçık şunu görebiliyoruz. Teknolojinin çok fazla gelişmesiyle kolaylıkla yeni alternatiflerin ortaya çıkabileceği bir ortamda aynı sektörün içerisindekiler sektörün devamını sürdürecek şekilde rekabet ederler bu sebeple yeni teknolojiyi getiren sektör dışından gelen bir girişimci olur. Fakat görebildiğimiz gibi bu sefer yıkım ve değişim sektörün bir numaralı tekelinden geliyor. Bu noktada NVIDIA eğer kendi dönüşümünü başlatmasaydı, bir numara olduğu bir sektörün geleceğini yakalayamazdı. Google’ın Google Stadia ile bulut tabanlı oyun pazarına hazırlanması ve Sony’nin PS Now ile benzer bir işi denemesi bize büyük bir örnek teşkil ediyor. Bu iki büyük şirketin NVIDIA’nın ekran kartı piyasasını dramatik şekilde yok edebilme kapasitesi NVIDIA’nın Google gibi diğer şirketlere bu fırsatı vermeden kendi dönüşümünü başlatmasını tercih ettirdi. Elbette bu teknoloji ile ekran kartı ve diğer donanım cihazlarının piyasalarının bitecek olması henüz söz konusu değil.

Dünyadaki değişime bakacak olursak, kitlesel piyasada henüz ilk yılını tamamlayan bu teknolojinin ilerleyen dönemde oyun dünyasıyla donanım pazarını nasıl etkileyeceğini izleyeceğiz çünkü bulut tabanlı oyun hizmetinin iş modelinin henüz oturmaması ve çıkarları örtüşen, çatışan birçok şirketin olması gelecek yıllarda bu pazarda büyük iş birlikleri veya büyük rekabetler görme ihtimalimizi epey güçlendiriyor. NVIDIA GeForce Now’ın Türkiye pazarına girmesi ve gelişmekte olan bulut tabanlı oyun hizmetinin bize sunduğu avantajları inceledik. Güncel oyun haberlerini takip etmek için PlaySultan’ı takip etmeyi unutmayın.